Język polski Scenariusze lekcji języka polskiego

pobierz

„Książka na wojnie”
„Mój własny Dywizjon 303”
„Filmowy wehikuł czasu”

Historia Scenariusze lekcji historii

pobierz

„Za wolność naszą i waszą”
„Przełomowe momenty historii”

Stulecie Odzyskania Niepodległości

PATRONAT NARODOWY
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzeja Dudy

w Stulecie Odzyskania Niepodległości
nad premierą filmu fabularnego  „Dywizjon 303”.

PATRONAT HONOROWY
Minister Edukacji Narodowej
Anna Zalewska

MEN

Uroczysta premiera filmu „Dywizjon 303”
uzyskała honorowy patronat Ministra Edukacji Narodowej

IPN

„Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej z całym przekonaniem rekomenduje film „Dywizjon 303” do wykorzystania w procesie dydaktycznym w klasach 7-8 szkoły podstawowej, a także w szkołach średnich na poziomie licealnym, na lekcjach języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie.”

– dr Władysław Bułhak, Główny specjalista w BBH

fot. Samoloty “Spitfire” polskiego dywizjonu myśliwskiego 303 podczas lotu w szyku bojowym (ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego)
7 minut pobierz

Filmowa lekcja historii. Zobacz krótkie wprowadzenie do tematu o legendarnym Dywizjonie 303.

Zobacz kulisy filmu

Video

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” to film który powstał na podstawie kultowej książki Arkadego Fiedlera. Polscy piloci początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF) tworzą elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie ma sobie równych.

W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział podczas bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili.

W rolach głównych występują: Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Jan Wieczorkowski, Antoni Królikowski, Marcin Kwaśny, Krzysztof Kwiatkowski, Anna Prus i Cara Theobold.

TŁO HISTORYCZNE

Jest rok 1940.

Polska znajduje się pod niemiecką i radziecką okupacją. Grupa polskich pilotów zrobi wszystko, aby walczyć z wrogiem ojczyzny. Przez Rumunię i Francję przedostają się do Wielkiej Brytanii, gdzie tworzą 303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki. Dywizjon, który odmieni oblicze wojny. Dowódcą jednostki zostaje Witold „Kobra” Urbanowicz (Piotr Adamczyk), a jego najbardziej barwnym podopiecznym okazuje się Jan „Donald” Zumbach (Maciej Zakościelny).

Pilotów różni wiele, ale ważne jest to, co ich łączy. To miłość do ojczyzny i nieziemskie umiejętności lotnicze. Są prawdziwymi asami przestworzy. Nie od razu jednak wykażą swoją wartość bojową. Pierwszą, być może najważniejszą bitwę stoczą na ziemi. Będą musieli przekonać do swoich umiejętności Brytyjczyków i uzyskać prawo do walki z Niemcami, co nie będzie łatwym zadaniem. Kiedy jednak wzbiją się w powietrze, gdy rozpocznie się Bitwa o Anglię, szybko udowodnią, kto jest najlepszy.

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” opowiada historię takich pilotów jak: Witold Urbanowicz, Jan Zumbach, Witold Łokuciewski, Mirosław Ferić, Josef František, Ludwik Paszkiewicz, Zdzisław Henneberg, Jan Daszewski, Leopold Pamuła, Stanisław Karubin, Tadeusz Andruszków czy Kazimierz Wünsche.

To historia bohaterstwa, które jest w każdym z nas.

O filmie

Witold UrbanowiczWitold Urbanowicz
Piotr AdamczykPiotr Adamczyk
Ludwik PaszkiewiczLudwik Paszkiewicz
Jan WieczorkowskiJan Wieczorkowski
Jan Donald ZumbachJan „Donald” Zumbach
Maciej ZakościelnyMaciej Zakościelny
Witold Tolo ŁokuciewskiWitold „Tolo” Łokuciewski
Antoni KrólikowskiAntoni Królikowski

Bohaterowie