Dywizjon 303 – ekranizacja legendarnej walki o wolność

Redakcja

18 grudnia, 2023

Film Dywizjon 303 powstał w celu zekranizowania bohaterskiej walki o wolność polskich lotników w trakcie Bitwy o Anglię. Jest hołdem w kierunku waleczności i braterskiej przyjaźni między lotnikami.

Czy warto obejrzeć film Dywizjon 303?

Film jest wart obejrzenia, ponieważ opowiada o losach Grupy 303 w Polsce. Grupa składała się wyłącznie z polskich pilotów, a jej zadaniem była obrona Anglii przed nalotami bombowymi nazistowskich Niemiec. W tamtych czasach oznaczało to, że musieli oni latać na otwartej przestrzeni, tak aby ich samoloty zostały zauważone przez niemieckie czołgi i bombowce i ostrzelane – było to bardzo ryzykowne posunięcie, biorąc pod uwagę, jak przestarzały był ich sprzęt w porównaniu z tym, czym dysponowali Niemcy w czasie II wojny światowej. Film jest dobrze nakręcony i w realistyczny sposób pokazuje, jak wyglądały wydarzenia z tamtego okresu.

Premiera filmu Dywizjon 303

Film Dywizjon 303 to dokument o polskim dywizjonie lotniczym w czasie II wojny światowej. Polacy zostali rzuceni w wir walki z wojskami radzieckimi i nie spodziewali się, że wkrótce po obronie przed Niemcami będą walczyć o obcą ojczyznę. Film miał premierę 31 sierpnia 2018 roku i zebrał pozytywne recenzje, które chwaliły autorów za nowatorskie podejście do rodzimej produkcji, dobrze dobraną obsadę i świetną pracę kamery.

Jak powstawał film Dywizjon 303?

Zespół filmowców, historyków i ekspertów lotniczych spędził 4 lata na badaniu Bitwy o Anglię. Podążając ich śladami, odtworzyli jedną z misji Dywizjonu 303. Film jest pełen autentycznych szczegółów z epoki, które przenoszą nas 70 lat temu, kiedy życie było o wiele prostsze, ale wciąż tak samo intensywne jak dziś – czasem nawet bardziej. Ten dokument opowiada nie tylko o II wojnie światowej, ale także o tym, jak ten film powstał. Na planie filmowym pojawiło się wiele wyzwań związanych z inżynierią lotniczą i kręceniem sekwencji akcji na żywo, które zostały rozwiązane samodzielnie przez wszystkie zaangażowane osoby.

Polecane: