Kiedy powstał internet? Szczegółowa historia internetu

Redakcja

20 marca, 2024

Internet to jedno z największych osiągnięć ludzkości, które zrewolucjonizowało sposób, w jaki komunikujemy się, pracujemy i żyjemy. Jednak jak to się wszystko zaczęło? Kto stoi za powstaniem tej globalnej sieci, która połączyła miliardy ludzi na całym świecie?

Wraz z portale WielkieZieloneKiwi.pl zapraszamy w fascynującą podróż przez historię internetu, od jego skromnych początków aż po dzień dzisiejszy.

Początki internetu w latach 60. XX wieku

Historia internetu sięga lat 60. XX wieku, kiedy to Departament Obrony USA rozpoczął prace nad projektem o nazwie ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network). Celem projektu było stworzenie sieci komputerowej, która umożliwiłaby komunikację między różnymi instytucjami naukowymi i wojskowymi w kraju.P

ierwsza sieć ARPANET została uruchomiona w 1969 roku i początkowo składała się z zaledwie czterech węzłów: Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA), Instytutu Badawczego Stanforda (SRI), Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara (UCSB) i Uniwersytetu Utah. Pierwsza wiadomość została wysłana 29 października 1969 roku przez studenta UCLA, Charleya Kline’a, do komputera znajdującego się w SRI.

Rozwój protokołów komunikacyjnych w latach 70.

W latach 70. XX wieku nastąpił intensywny rozwój protokołów komunikacyjnych, które umożliwiły sprawną wymianę danych między różnymi sieciami komputerowymi. Kluczową rolę odegrali tu Vinton Cerf i Robert Kahn, którzy opracowali protokół TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol).

TCP/IP stał się standardem komunikacji w sieci ARPANET w 1983 roku, co uznawane jest za symboliczny moment narodzin internetu. Protokół ten umożliwił połączenie różnych sieci komputerowych w jedną globalną sieć, zwaną właśnie internetem.

Powstanie World Wide Web w latach 90.

Kolejnym przełomowym momentem w historii internetu było powstanie World Wide Web (WWW) w 1989 roku. Za jego stworzenie odpowiada Tim Berners-Lee, brytyjski informatyk pracujący w ośrodku badawczym CERN w Szwajcarii.

Berners-Lee opracował system hipertekstowych dokumentów, które mogły być łączone ze sobą za pomocą odnośników (linków). Stworzył także pierwszy na świecie serwer WWW i przeglądarkę internetową. W 1991 roku udostępnił swoje narzędzia publicznie, co zapoczątkowało gwałtowny rozwój stron internetowych i usług online.

Komercjalizacja internetu i pojawienie się przeglądarek

Lata 90. XX wieku to okres komercjalizacji internetu i pojawienia się pierwszych przeglądarek internetowych. W 1993 roku powstała przeglądarka Mosaic, stworzona przez Marca Andreessena i Erica Binę z National Center for Supercomputing Applications (NCSA). Mosaic był pierwszą przeglądarką obsługującą grafikę i przyczyniła się do popularyzacji WWW wśród zwykłych użytkowników.

1994 roku Andreessen założył firmę Netscape Communications i stworzył przeglądarkę Netscape Navigator, która szybko stała się najpopularniejszą przeglądarką na rynku. Rok później swoją przeglądarkę Internet Explorer wypuścił także Microsoft, rozpoczynając słynną „wojnę przeglądarek” lat 90.

Rozwój wyszukiwarek internetowych

widok-wyszukiwarki-google.png

Wraz z gwałtownym przyrostem liczby stron WWW, pojawiła się potrzeba stworzenia narzędzi do ich efektywnego przeszukiwania i katalogowania. Pierwszą popularną wyszukiwarką był Yahoo!, założony w 1994 roku przez dwóch studentów Uniwersytetu Stanforda, Jerry’ego Yanga i Davida Filo.

Prawdziwą rewolucję w dziedzinie wyszukiwarek przyniosło jednak powstanie Google w 1998 roku. Stworzony przez Larry’ego Page’a i Sergeya Brina algorytm PageRank pozwalał na znacznie bardziej trafne i relewalentne wyniki wyszukiwania niż konkurencja. Google szybko stał się dominującą wyszukiwarką i pozostaje nią do dziś.

Web 2.0 i rozwój mediów społecznościowych

ikony-mediow-spoleczniosciowych.jpg

Kolejny przełom w historii internetu nastąpił w okolicach 2004 roku wraz z nadejściem ery Web 2.0. Termin ten odnosi się do nowej generacji stron WWW, które kładły nacisk na interakcję z użytkownikiem, współtworzenie treści i budowanie społeczności online.

Symbolem Web 2.0 stały się media społecznościowe, takie jak MySpace (2003), Facebook (2004), YouTube (2005) czy Twitter (2006). Serwisy te zrewolucjonizowały sposób, w jaki ludzie komunikują się i dzielą treściami w internecie, tworząc nowe formy ekspresji i partycypacji w kulturze cyfrowej.

Internet dzisiaj

kobieta-robiaca-zakupy-przez-internet.jpg

Dzisiaj internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Według danych z 2021 roku, z internetu korzysta już ponad 4,6 miliarda ludzi na całym świecie, co stanowi prawie 60% globalnej populacji. Internet stał się głównym medium komunikacji, rozrywki, edukacji i handlu, zmieniając niemal każdy aspekt naszej rzeczywistości.

Jednak wraz z gwałtownym rozwojem internetu pojawiły się także nowe wyzwania, takie jak bezpieczeństwo danychprywatność w siecifake news czy uzależnienie od technologii. Przyszłość internetu będzie zależeć od tego, jak poradzimy sobie z tymi problemami i czy uda nam się wykorzystać potencjał tej globalnej sieci dla dobra całej ludzkości.

Materiał promocyjny.

Polecane: