Hawker Hurricane I – użycie w lotnictwie polskim

Redakcja

20 grudnia, 2023
Hawker Hurricane I był brytyjskim jednomiejscowym samolotem myśliwskim, który stał się jednym z najbardziej udanych i wpływowych samolotów wojskowych wszechczasów, zwłaszcza w Dowództwie Myśliwskim RAF. Swoją popularność zyskał dzięki temu, że porównywano go do „pustej puszki” lub „latającej trumny”, ale udowodnił swoją wielką skuteczność podczas Bitwy o Anglię przeciwko niemieckiej Luftwaffe.

Hawker Hurricane I – legendarny samolot polskich lotników

Samolot myśliwski Hawker Hurricane był używany przez pilotów z wielu krajów alianckich podczas II wojny światowej. Ten legendarny samolot został zaprojektowany i wyprodukowany przez brytyjską firmę Hawker Aircraft Ltd. jako odpowiedź na niemiecki samolot Luftwaffe Messerschmitt Bf 109E. Nowoczesna konstrukcja tego modelu pozwalała na jego modyfikowanie w celu użycia na różnych frontach i z różnym uzbrojeniem, co uczyniło go jednym z najważniejszych brytyjskich samolotów bojowych podczas II wojny światowej. Polscy piloci, w szczególności ci z Dywizjonu 303 wsławili się tym, że dokonywali niezwykłych czynów na tych samolotach, które zyskały dzięki temu niezwykłą sławę i był dzięki temu kojarzone z nimi.

Hawker Hurricane I – użycie samolotu podczas II wojny światowej

Hawker Hurricane to brytyjski jednomiejscowy jednopłatowy samolot myśliwski, zaprojektowany i używany głównie przez Królewskie Siły Powietrzne podczas II wojny światowej. Nazwano go „najskuteczniejszym myśliwcem RAF-u w II wojnie światowej”. Hurricane stanowił część trio określanego jako „trójca Bitwy o Anglię”, składającego się z dwóch innych myśliwców: Supermarine Spitfire i Messerschmitt Bf 109E. W 1940 r. Hawker Hurricane’y zostały wyposażone w osiem 7-milimetrowych karabinów maszynowych, które były w stanie wystrzelić ponad 1000 pocisków na sekundę – co sprawiało, że każdy załoga wrogiego bombowca, która znalazła się w zasięgu jednego z nich, miała spore trudności!

Hawker Hurricane I – specyfikacja samolotu

Hawker Hurricane – brytyjski jednomiejscowy samolot myśliwski zaprojektowany i produkowany głównie przez Hawker Aircraft Ltd. w latach trzydziestych XX wieku w odpowiedzi na zapotrzebowanie Europy na manewrowe samoloty bojowe zdolne do zwalczania nowej Luftwaffe nazistowskich Niemiec. Produkowany w rekordowej liczbie egzemplarzy od 1937 do 1944 r.,

Polecane: